Wykorzystanie podcastów w promocji firmy
Marketing treści wyrasta na niekwestionowanego króla działań marketingowych. Po czasach, gdy rządziła natrętna i agresywna reklama, firmy coraz chętniej decydują się oprzeć promocję na dzieleniu się wiedzą i sprawianiu, iż klient sam będzie szukał informacji o towarze lub usługach. Jest to tzw. inbound marketing. Jedną z ciekawszych form marketingu treści, coraz bardziej zyskującą na znaczeniu, jest wykorzystywanie podcastów w promowaniu biznesu.
Czym jest podcast?
Żeby wyjaśnić zagadnienie od podstaw, zacznijmy od tego, czym jest podcast. Można uznać, że podcast to alternatywa dla radia. Radio przetrwało rewolucję internetową przestawiając się na dystrybucję online, podcast nie jest więc czymś, co go zastąpiło. Poza tym inne są zasady publikowania i udostępniania treści w tych dwóch modelach. Podcast jest nagraniem, które można pobrać w dowolnym momencie. Zazwyczaj kojarzony jest z nagraniem dźwiękowym, jednak Wikipedia definiuje go jako publikację dźwiękową lub filmową. Jednak zazwyczaj to tego drugiego typu stosuje się inną nazwę – videocast.
Dystrybucja podcastów jest związana z technologią RSS. Jest to system publikacji treści sprzężony z powiadamianiem użytkowników o ich dostępności. Treści publikowane w kanałach RSS mogą być odbierane na bieżąco i docierają do grona subskrybentów.
Podcast w biznesie
Podcast, mimo że nie jest publikacją tekstową, to typowy przedstawiciel marketingu treści. Należy więc podejść do jego tworzenia podobnie, jak do tworzenia artykułów i poradników. Różnica polega na tym, że w podcaście dochodzą jeszcze kwestie techniczne związane z procesem nagrywania. Oprócz zawartości merytorycznej oraz marketingowej strategii należy więc jeszcze ustalić gdzie, czym i jak będziemy nagrywać. Jest to istotne, ponieważ amatorskie wykonanie może zniechęcić odbiorców.
Jeśli chodzi o zawartość podcastu promującego markę, produkt lub usługę, to należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
- do kogo adresujemy nagranie?
- o czym chcemy mówić?
- w jaki sposób chcemy o tym mówić?
Przy poszukiwaniu odpowiedzi na pierwsze pytanie kluczowa będzie znajomość swoich klientów lub targetu, do którego dopiero chcemy trafić. Można posłużyć się typowymi strategiami budowania takich modeli, z użyciem tzw. persony, czyli fikcyjnej, ale typowej postaci będącej odbiorcą podcastu. To pozwoli nam odpowiedzieć na dwa kolejne pytanie.
Pytanie drugie, czyli merytoryczna zawartość podcastu. Pamiętaj, że podcast to nie reklama. Jeżeli zrobisz z niego reklamę, szybko stracisz odbiorców. Tak jak w każdym innym marketingu treści, musisz zaproponować tu jakąś wartość dodaną, podzielić się ekspercką wiedzą, sprawić, że słuchacz będzie zainteresowany, zainspirowany i wdzięczny za to, iż znalazł u ciebie ciekawe informacje. Możesz opowiadać o technicznych aspektach zagadnień, którymi się zajmujesz, podawać recepty na rozwiązywanie praktycznych problemów z twojej branży lub budować kompletne poradniki dotyczące konkretnych zagadnień. W przypadku rozbudowanej tematyki możesz od razu zaplanować całe cykle wydawnicze, czyli sezony tematyczne, podzielone na odcinki skupiające się na bardziej szczegółowych zagadnieniach.
Ostatnie pytanie dotyczy formy podcastu. Tutaj musisz chociażby zdecydować, czy opowiadasz sam o danym zagadnieniu, czy może zapraszasz innych ekspertów i przeprowadzasz z nimi rozmowy, czy budujesz jakąś powtarzalną formułę podcastu, z powracającymi elementami, jak np. rozpoczynanie od krótkiego, encyklopedycznego podsumowania itd.
Podcast może być bardzo skutecznym narzędziem marketingowym. Nie służy raczej do agresywnej sprzedaży, ale do budowania wizerunku marki oraz zwiększania świadomości produktu wśród odbiorców.